Inwazyjne metody leczenia żylaków odbytu

Leczenie hemoroidów może przebiegać w rozmaity sposób. Lżejsze przypadki choroby nie wymagają skomplikowanych metod terapii, najczęściej poprzestaje się na leczeniu dietetycznym i farmakologicznym, poprzez stosowanie maści, czopków oraz tabletek i wprowadzeniu odpowiedniego sposobu odżywania. Zdarza się jednak, że metody nieinwazyjne nie wystarczą, wówczas lekarz decyduje się na zastosowanie u chorego inwazyjnych sposobów leczenia.

Leczenie zabiegowe polega na ułatwieniu przepływu krwi lub zapobieganiu zatorom poprzez rozciąganie naczyń krwionośnych i zapobieganiu wypadania guzków. Można to uczynić dzięki zabiegom: skleroterapii, krioterapii, fotokoagulacji, metody Longo.

Skleroterapia polega na wykonaniu serii zastrzyków wokół guzka, mających na celu powstanie zakrzepu wokół niego, co prowadzi do jego odczepienia od ściany naczynia krwionośnego dzięki niedotlenieniu. Krioterapia to zamrażanie podstawy guzków, prowadząca do martwicy i zmniejszenia. Fotoagulacja wykorzystuje światło lamp halogenowych, przenikające do błony śluzowej, dzięki czemu przerośnięte tkanki zostają zniszczone. Martwe tkanki pod guzkiem powodują odcięcie tlenu i składników odżywczych, wówczas guzek obumiera i odpada.

Metoda Longo to zabieg wykonywany za pomocą staplera – instrumentu, służącego do wycięcia pasa błony śluzowej nad zmianami i automatycznego zszycia ich podstawy. Podczas tej metody usuwa się jednocześnie wszystkie guzki. specjalnego instrumentu zwanego staplerem. Hemoroidy usuwa się staplerem, który wycina pas błony

Zdarza się, że żylaki odbytu przybierają groźną postać, wówczas zapada decyzja o leczeniu operacyjnym. Ok. 10% osób dotkniętych żylakami odbytu jest poddawana leczeniu chirurgicznemu. Wycięcie guzków zostaje przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Jak w każdej terapii, tak samo i w leczeniu hemoroidów obowiązuje zasada indywidualnego doboru metody do stanu pacjenta.

No votes yet.
Please wait...

Leave a comment

Your email address will not be published.


*